четвер, 3 квітня 2025 р.

Дарунки бібліотеці

Ми щиро дякуємо вам за книги, які ви нам подарували. Завдяки вашим добрим серцям наш фонд поповнився новими цікавими виданнями, і вже зараз їх можна взяти для читання на абонементі для дорослих.
Кожна подарована книга – це можливість для когось відкрити для себе новий світ, натхнення чи корисні знання. Дякуємо, що робите нашу бібліотеку багатшою та цікавішою!
Заходьте, обирайте, читайте – ми раді бачити вас!

Нематеріальні скарби Тернопілля як важлива складова національної ідентичності

 2 квітня 2025 року працівники Відділу культури, туризму, молоді та спорту Заліщицької міської ради: Марія Рудик, Ольга Бурдейна, Галина Саранчук взяли участь в обласному семінарі-практикумі під назвою «Нематеріальні скарби Тернопілля як важлива складова національної ідентичності». Захід, організований департаментом культури та туризму обласної військової адміністрації разом з обласним методичним центром народної творчості, став платформою для обговорення актуальних питань щодо виявлення та документування елементів нематеріальної культурної спадщини та обміну досвідом для всіх, хто працює у сфері збереження культурної спадщини.

Основна мета семінару - продемонструвати, що сьогодні культура є не лише дзеркалом історичної пам’яті, а й важливим елементом національної безпеки. Тому документування та збереження нематеріальної спадщини стає стратегічно важливим завданням для держави і суспільства.
Цікавою була екскурсія етнопарком «Агроленд», де мали можливість побачити кілька локацій: тартак, відтворені за стародавніми кресленнями хати українців з Волині, Опілля та Поділля кінця ХІХ – початку ХХ століття, лемківська світлиця, виставка артефактів війни, техніка, якою працювали наші предки в колгоспах.
На завершення заходу відбулась дегустація традиційних страв, зокрема кременецьких гречаних вареників та лемківської киселиці, які також є частиною нематеріальної культурної спадщини регіону.



середа, 2 квітня 2025 р.

Письменника квітня

 Квітень – час зупинитися і згадати письменників, чиї слова оживають на сторінках історії.

Це не лише класики, чиї твори стали віхами української та світової літератури, а й сучасні автори, які сьогодні творять нові сторінки культурної спадщини. В їхніх книгах – глибина думок, сила емоцій і безмежність уяви, що надихає, змінює і об’єднує покоління.
Від відомих імен, які вже увійшли до золотого фонду, до тих, хто тільки отримує визнання – кожен із них розкриває перед нами унікальний світ.
Запрошуємо вас відвідати книжкову виставку «Літературний календар», яка протягом квітня працюватиме у відділі абонементу для дорослих міської бібліотеки. Знайомтеся, натхнення та відкривайте нові імена разом із нами!

вівторок, 25 березня 2025 р.

Дитина читає - Україна перемагає

 Весна - улюблена пора усіх дітей, адже разом з нею настають і весняні канікули з веселими іграми, забавами, пригодами та книжковими дивами. Проте, бібліотека працює без канікул, тож тут завжди можна корисно, цікаво і весело відпочити у вільні від навчань дні, провести час з новими книжковими виданнями, пограти в настільні ігри, переглянути улюблений мультик чи фільм, помандрувати в мережі Інтернет, із задоволенням почитати книги і знайти в них відповіді на свої численні запитання, дізнатися багато цікавих, дивовижних фактів. Книги здатні змінювати на краще життя людей. А цікаві книги надихають і дають надію.

Канікули в бібліотеці - це круто!
Завітайте до нашої бібліотеки і ви в цьому переконаєтесь.


пʼятниця, 21 березня 2025 р.

Національний тиждень читання поезії. День народження Ліни Костенко

 Чи намагались ви, дорогий читачу, у Всесвітній день поезії, 21 березня, підійти до цієї царини з точки зору математики?)) Ні?.. А може, спробуємо?..

Добігає до завершення 7-денний Національний тиждень читання поезії-2025 «Пісня тисячі голосів». Саме в цей час відбулася відкрита зустріч «Творчий мікрофон» за участю літераторів студії «Ліра» із Заліщицької громади та поетів із Товстенської ОТГ.
18 березня в події взяли участь 15 авторів: 13 – в очному та двоє в дистанційному форматах – в читальній залі Заліщицької міської центральної публічної бібліотеки.
Віковий діапазон літераторів: від 17 років – до 82 літ. У «лірників» та гостей з Товстого в доробку – від 1-2 до 10 опублікованих книг, різнотематичні альманахи, літературні журнали, збірники...
Привітали учасників та гостей методист бібліотеки Марія Рудик та начальниця відділу культури, туризму, молоді та спорту міської ради Оксана Безушко.
Очільниця літературно-мистецької студії «Ліра» Богдана Стефанюк – ведуча «Творчого мікрофону» – читала власні вірші та запрошувала до слова колег по перу: Петра Мельника, Івана Козака, Оксану Дяків, Мирославу Жбанову, Іванну Михайленко, Світлану Леськів, Володимира Забарила, Ольгу Кухту, Василя Фецика, Ярослава Рибака.
Поети читали свої вірші, звучала музика в рамках п’яти поетичних станцій марафону: «Голос поколінь», «Голос українського війська», «Голос дитинства», «Голос серця», «Голос музики» та «Голос класики». В останньому звучали вірші української письменниці Ліни Костенко з нагоди її 95-ліття у виконанні Анастасії Логін та Оксани Дяків: «Крила», «О, не взискуй гіркого меду слави!», «Не треба думати мізерно…», «Ліні Костенко» – присвята Ліні Василівні.
Учасники події мали змогу переглянути відеовірш «Ангел» у виконанні авторки Тетяни Люштей. Поезії Надії Сопилюк з її книги «Дзеркало душі» читала Оксана Дяків.
Анастасія Логін, учасниця студії «Ліра», здобувачка освіти Загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 2 м. Заліщики, свій есей «Чарівність і могутність слова» запропонувала увазі зацікавленої зали. Це були педагоги, бібліотекарі шкіл, фахівці КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» ЗМР, Управління освіти міської ради, Заліщицького фахового коледжу ім. Євгена Храпливого, професійного училища, представники громадськості міста.
Приємно, що в події взяли участь Михайло Сопилюк – голова Заліщицького відділенні Спілки слов’янських письменників України, та Світлана Леськів – голова Товстенського відділення цієї організації.
Дует солістів – Сергій Костюк та Микола Когут – натхненно заспівали 4 пісні під акомпанемент баяніста Олега Мартинчука, зокрема, композитора, заслуженого працівника культури України Василя Салевича на слова: Петра Мельника («Віщунка-зозуля»), Івана Козака («Мости любові»), Богдани Стефанюк («Твої очі») та Оксани Дяків («Сучасна жінка»).
У виконанні Богдани Стефанюк прозвучала і її авторська пісня про кохання.
Наприкінці «Творчого мікрофону» відбувся книжковий аукціон та збір коштів для Збройних сил України. Серед лотів були представлені книги для дорослих і дітей письменників-уродженців Заліщанщики: Петра Мельника, Івана Козака, Надії Сопилюк, Ірини Вікирчак, Богдани Стефанюк, Василя Фецика, Оксани Дяків, Світлани Леськів, Володимира Забарила та видання Заліщицького краєзнавчого музею «Гомін віків», за що авторам, директору музею Віталію Каспруку – щира вдячність.
До збору активно долучилися учасники зустрічі з поезією, прозою та музикою, а також працівники міської бібліотеки, а ще Іванна Терех – керівниця Благодійного фонду «Рідний край – оберіг» (село Добрівляни).
Кошти в сумі 2900 гривень, зібрані під час двох аукціонів книг та з донатів учасників двох літературних подій у міській книгозбірні, 19 березня 2025 року передані волонтеру Ярославу Гринишину, який зараз займається придбанням дронів для ЗСУ...
Що ж, якщо хтось переконаний, що лірики й математики не так вже й міцно дружать, то, може, цей текст спростує таку думку, дорогі читачі? Чи як ви вважаєте? )))
Завітайте в Заліщицьку міську бібліотеку! Вас тут чекають не лише цікаві книги, але й неординарні події!

Літературна закладка «Світ пригод і фантастики» (до 70-річчя від дня народження Лесі Воронини - української письменниці)

Леся Воронина – сучасна українська дитяча письменниця
«…треба писати так, щоб дитині було цікаво дізнатися,
що ж станеться з героями далі, і щоб та дитина
просто не могла відірватися від книжки,
аж поки її не дочитає».
Леся Анастасіївна Воронина народилася 21 березня 1955 року в Києві.
Перші казки Леся Воронина написала для сина Євгена, щоб якось втихомирювати досить рухливого і веселого хлопчика. Згодом подала ці твори до видавництва “Веселка”.
З 1991 року працює у дитячому журналі «Соняшник”. Перекладає з польської мови (твори Станіслава Лема, Славоміра Мрожека, Анни Ковальської, Анни Карвінської, Гелени Бехлерової та ін.).
З 1997 року працює коментатором у Національній радіокомпанії України. Автор і ведуча культурологічних програм «Українська культура сьогодні і завжди», «Мандрівець», «Відлуння тисячоліть». Основна тема передач — сучасний стан української мови та культури.
На початку 2011 року очолила щойно створене дитяче видавництво «Прудкий равлик». Під псевдонімом Гаврило Ґава написала понад сто сюжетів коміксів, що впродовж 13 років з’являлися на сторінках журналу «Соняшник».
Леся Воронина написала багато захопливих цікавих книг для дітей. “Завжди пишу про те, що цікаво мені і, сподіваюсь, дітям, – каже Леся Анастасіївна. – Дитяча книжка передусім має бути цікавою, захоплювати читача, а всі закладені автором ідеї не повинні бути “лобовими”: читач має сам розшифрувати ці послання… Мені хочеться, щоб дітям були небайдужі мої герої, щоб вони схотіли дізнатися більше і про те, з ким ці герої дружать, що люблять, чого бояться, про що мріють… Тобто я створюю цілий світ, який має захопити читача”. Так у 1996 році побачив світ дитячий детектив “Суперагент 000”, у 2000 році – “Таємниця смарагдового дракона”.
Сьогодні письменниця плідно працює – майже щороку вона дарує юним читачикам все нові захоплюючі твори. Твори її активно видають різні видавництва, друкують у дитячих журналах.
Твори Лесі Ворониної:
Воронина Л. «Таємне Товариство Ботанів, або Екстрим на горі Підстава»!/Л. Воронина; мал. В.Штанко.– Знання, 2017. – 141 с.: ілюстр.
Порятунок людства від інопланетян — небезпечна справа, яка загартовує дух. Ось і Клим Джура після бою з синьомордами, здається, зовсім нічого не боїться. Тому й приймає запрошення відправитися на екстремальний відпочинок на горі Підстава… навіть попри таку назву місця! Зовсім скоро наш головний герой дізнається, що гора названа так зовсім не спроста, запрошення йому надіслали не друзі Жук та Заєць, а у таборі но нього чекає пастка. Але хто стоїть за всім цим та які таємниці приховує Підстава? Невже це помста зловісних синьомордів, або у Клима з’явилися нові вороги?.. Дізнайтеся у книжці «Таємне Товариство Ботанів, або Екстрим на горі Підстава»!
Воронина Л. Таємне Товариство Боягузів та Брехунів : повісті / Л.Воронина; худож. В.Штанко. – К. : Грані-Т, 2012. – 268 с. : ілюстр.
Чи доводилось вам потрапляти у дивні й загадкові обставини? Ось ви біжите знайомою вулицею і раптом, провалившись крізь люк, опиняєтесь у секретному штабі Таємного Товариства¬ Боягузів. Ваша рідна бабуся виявляється геніальною винахідницею, що створила часоліт, а Землю от-от мають захопити хижі космічні прибульці-синьоморди, які хочуть заразити людей вірусом страху. І порятунок людства залежить тільки від вас! Головне — зуміти здолати свій страх, і тоді най¬потужніша зброя перетвориться на порох, а підступні космічні завойовники стануть безпорадними. Адже кінець-кінцем ви здобудете універсальний ЗАСІБ ВІД ПЕРЕЛЯКУ № 9.
Воронина Л. Хлюсь та інші / Л. Воронина; худож. К. Штанко. – К.: Грані – Т, 2010. – 56 с.: ілюстр.
До книги увійшли три оповідання, в яких багато загадкових персонажів – водяник Хлюсь, білі жаби – прибульці з іншої планети, домашні улюбленці папуга Антось та кіт Кузьма. Яскраві ілюстрації художниці Катерини Штанко допоможуть тобі насолодитись чарівною атмосферою книги.
Воронина Л. Прибулець з Країни нямликів / Л. Воронина; худож. К. Білетіна. – 3-тє вид., без змін. – К.: Грані-Т, 2012. – 136 с.: ілюстр. – (Сучасна дитяча проза).
Ця книга змусить тебе по-іншому дивитись на звичну манну кашу. Леся Воронина розповість казкову історію про те, як каша може робити дива. У книзі ти познайомишся з кумедними мешканцями Країни нямликів, які можуть поміститись у дитячій кишені. Продовження казкових оповідей з цими героями можна прочитати у книзі
Воронина Л. Нямлик і балакуча квіточка / Л. Воронина; худож. К. Білетіна. – К.: Грані-Т, 2008. – 136 с.: ілюстр. – (Сучасна дитяча проза).
Ви вже, мабуть, знайомі з нямликами – маленькими кумедними чоловічками, які живуть у стіні Олянчиного будинку і понад усе на світі полюбляють манну кашу. Це ж про них написала свою дивовижну книжку «Прибулець з Країни нямликів» відома дитяча письменниця Леся Воронина! Про них – і про дівчинку Олянку, яка з ними не лише познайомилась, але й подружилася, і пережила чимало карколомних і дуже веселих пригод. А в цій книжці пригоди тривають. Разом із Олянкою і нямликом Буциком ви: побуваєте на Святі Великої Ложки, приборкаєте Привида Здичавілого Сантехніка, пригостите добродійним морозивом найсправжнісіньких піратів, нагодуєте Гладкого Блукальчика рюкзаком. І ні слова про Балакучу Квіточку – ви все про неї дізнаєтеся самі!
Воронина Л. Суперагент 000. Нові пригоди : дитячий детектив / Л.Воронина; худож. Катерина Білетіна. – Ранок, 2018. – 224с. : ілюстр.
Нездоланний Супергерой 000, як і годиться всім супергероям, розплутує найзагадковіші злочини, перемагає найпідступніших ворогів і рятує світ від неминучої загибелі. Іронічний детектив знаної сучасної української письменниці Лесі Ворониної вже й сам став легендою. Сповнені жартів, іронії та смішних натяків, повісті про Гриця Мамая зацікавлять не тільки дітей та підлітків, а і їхніх батьків, якщо раптом вони не читали перші, вже раритетні, видання книжки.
Якщо тобі сподобаються ці книги, неодмінно прочитай інші твори Лесі Ворониної:
Суперагент 000 (Київ : Грані-Т, 1996) — дитячий детектив
Суперагент 000. Нові пригоди (К. : Соняшник, 2000) — дитячий детектив
Таємниця смарагдового дракона (2001) — дитячий детектив
Суперагент 000. Таємниця золотого кенгуру (Вінниця: Тезис; Соняшник, 2004)
Таємниця пурпурової планети (Вінниця: Теза, 2005)
Таємне товариство боягузів (2006)
Прибулець з країни Нямликів (К. : Грані-Т, 2007)
Нямлик і балакуча квіточка (К. : Грані-Т, 2008)
Хлюсь та інші (К. : Грані-Т, 2008)[6]
Суперагент 000. У пащі крокодила
Сни Ганса Християна (Київ : Грані-Т, 2009)
Планета Смугастих Равликів (К. : Прудкий Равлик, 2011)
Слон Ґудзик та Вогняна Квітка (Львів, Видавництво Старого Лева, 2013)


четвер, 20 березня 2025 р.

19 березня 2025 року ми відзначали день народження української письменниці Ліни Костенко - 95-ліття видатної українки.


А 18 березня 2025 року в читальній залі Заліщицької міської центральної публічної бібліотеки в рамках Національного тижня читання поезії "Пісня тисячі голосів" відбулася зустріч "Творчий мікрофон" за участю літераторів студії "Ліра" із Заліщицької громади та поетів із Товстенської громади.
На відео звучать вірші Ліни Костенко, які декламують Анастасія Логін та Оксана Дяків.
Авторське есе про красу і міць українського слова читає Анастасія Логін. Звучать власні поезії у виконанні Василя Фецика.
У Заліщицькій міській центральній публічній бібліотеці були представлені виставки літератури "Ліна Костенко: поезія без меж і часу!" та "Пісня тисячі голосів".
Читаймо поетичні та прозові видання Ліни Василівни для дорослої авдиторії та для дітей!
Знайомтесь із творчістю авторів із Заліщанщини та їх книгами...

https://www.facebook.com/ZalishchykCityPublicLibrary/videos/967853422154010

середа, 19 березня 2025 р.

130-річчя від дня народження Максима Тадейовича Рильського

«Життєву путь свою

Нерівно і хитаючись верстав я

І чашу мук за те належно п’ю»
(М. Т. Рильський)

З нагоди 130-річчя від дня народження Максима Тадейовича Рильського у відділі для дорослих Заліщицької міської публічної бібліотеки, підготовлено книжкову виставку «Поет великого і щедрого таланту», яка розкриває життєво-творчий шлях митця і містить видання, котрі знайомлять з його поезіями та науково-дослідницькими працями. Один з визначних митців України ХХ століття, він увійшов в історію української культури як поет, автор текстів до музичних творів, мовознавець, перекладач, громадський діяч, талановитий лібретист, літературний редактор музичних полотен, проповідник гуманістичних, загальнолюдських цінностей, що не втрачають свого вагомого значення і сьогодні.
На виставці представлено документи з фондів книгозбірні:
Рильський, М. Т. Вибрані твори : лірика та поеми / М. Т. Рильський ; вступ. ст. О. Дейча ; худож. В. Є. Перевальський. – К. : Дніпро, 1977. – 351 с. : іл., портр. – (Шкільна бібліотека).
Високий патріотизм, філософська заглибленість, поетичне відчуття краси рідної землі, класична строгість і яскрава образність форм – характерні риси поезії Максима Тадейовича Рильського. Видання містить вірші різних років та поеми "Марина" і "Жага".
Рильський, М. Т. Вибрані твори : у 2 т. Т. 2 : Переклади / М. Т. Рильський ; уклад.: В. Л. Колесник, В. Є. Панченко, А. Я. Слободянюк ; редкол. : Д. В. Павличко [та ін.]. – К. : Укр. енцикл. ім. М. П. Бажана, 2006. – 608 с. : іл. – (Бібліотека УЛЕ: вершини письменства).
«Вибрані твори» М. Т. Рильського у двох томах – перше з видань започаткованої видавництвом «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана багатотомної серії «Бібліотека Української Літературної Енциклопедії: вершини письменства».
У першому томі вміщено вірші та поеми, написані Максимом Рильським у різні періоди творчої діяльності.
У другому томі вміщено переклади різних за жанром і тематикою поетичних творів авторів з країн близького і далекого зарубіжжя, здійсненні М. Т. Рильським.
Рильський, Б. М. Мандрівка в молодість батька / Б. М. Рильський. – К. : Вид-во "Київ. правда", 2004. – 144 c. : фот.
Ця книжка – синівські спогади про батька – славетного українського поета-класика Максима Рильського, про рідних та близьких йому людей, які жили в складну й драматичну епоху 30-60-х років 20 ст.

Творчий мікрофон

 18 березня 2025 року в читальній залі Заліщицької міської центральної публічної бібліотеки в рамках Національного тижня читання поезії "Пісня тисячі голосів" відбулася зустріч "Творчий мікрофон" за участю літераторів студії "Ліра" із Заліщицької громади та поетів із Товстенської громади.

На відео вступне слово виголошує методист бібліотеки Марія Рудик, а також звучать поезії Богдани Стефанюк, Мирослави Жбанової. Вірші Надії Сопилюк читає Оксана Дяків.

Творчий мікрофон

18 березня 2025 року в читальній залі Заліщицької міської центральної публічної бібліотеки в рамках Національного тижня читання поезії "Пісня тисячі голосів" відбулася зустріч "Творчий мікрофон" за участю літераторів студії "Ліра" із Заліщицької громади та поетів із Товстенської громади.

На відео вступне слово виголошує методист бібліотеки Марія Рудик, а також звучать поезії Богдани Стефанюк, Мирослави Жбанової. Вірші Надії Сопилюк читає Оксана Дяків. 

https://www.facebook.com/ZalishchykCityPublicLibrary/videos/4167209333525394

Ліна Костенко: поезія без меж і часу!

 Сьогодні, 19 березня 2025 року, виповнюється 95 років від дня народження визначної сучасної поетеси, української письменниці-шістдесятниці Ліни Костенко. Щиро вітаємо нашу непересічну сучасницю з прекрасним ювілеєм! Бажаємо Ліні Василівні міцного здоров'я, довголіття, нових творчих здобутків!

Адже знаємо, що Ліна Василівна продовжує писати: майстерно, влучно, неординарно. Її твори публікує «Видавництво Івана Малковича „А-ба-ба-га-ла-ма-га“» в Києві.
Завітайте у Заліщицьку міську центральну публічну бібліотеку, в читальну залу, щоб ознайомитися з виставкою книг "Ліна Костенко: поезія без меж і часу!"
Читаймо поетичні та прозові видання Ліни Василівни для дорослої авдиторії та для дітей!

понеділок, 17 березня 2025 р.

Вечір пазлів 2

 Один із найкращих відпочинків після робочого тижня – вечір пазлів.

14 березня в рамках проєкту «Бібліотеки як простір психо-соціальної підтримки» та Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» у Заліщицькій міській бібліотеці (відділ абонементу для дорослих) вiдбулася вже друга зустріч у цьому році для читачів: «Арт-терапія в книгозбірні».
Декілька годин в компанії друзів пролетіли непомітно. Учасники швидко долучилися до процесу складання пазлів. Адже складання пазлів є відмінним способом розслабитися та прибрати стрес. Процес допомагає відволіктися від повсякденних проблем та сконцентруватися на вирішенні головоломки. В результаті рівень стресу знижується, а учасник стає більш спокійним та розслабленим.
Існує багато причин, чому складання пазлів є корисним хобі для дорослих. Воно допомагає розвивати логічне мислення, концентрацію, терпіння та наполегливість, підвищити самооцінку та впевненість у своїх здібностях.
Всі отримали незабутні враження та гарний настрій.



четвер, 13 березня 2025 р.

14 березня День українського добровольця

 Ця важлива дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році. Саме 14 березня 2014 року на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вирушили перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування першого добровольчого батальйону. Чоловіки й жінки самоорганізувалися та вирушили на схід України – на захист нашої держави та її суверенітету.

Добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію, відтак по суті врятували Українську державу від загибелі. У боях 2014–2015 років російсько-української війни на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.
24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення на територію України. Країна-агресор із перших днів завдає ударів по цивільному населенню та інфраструктурі.
Відповіддю на вторгнення став масштабний добровольчий рух. З перших годин вторгнення сотні тисяч українців добровільно стали на захист Батьківщини, вступаючи до лав Збройних сил України та територіальної оборони. Десятки тисяч для цього повернулися з-за кордону.
До українських добровольців доєдналися іноземці. Українська держава закликала їх спільно боротися за мир і демократію у Європі та всьому світі.
У залі абонементу для дорослих та в читальній залі Заліщицької міської центральної публічної бібліотеки розгорнуті тематичні виставки: «Наша свобода – їхня кров»; «Рішучі й сильні воїни у нас, держави гордість у важкий цей час!».
Серед книг представлені такі видання:
Добровольчі батальйони / Катерина Гладка [та ін.] ; упоряд. А. Шевченко. – Харків : Фоліо, 2017. – 325 с.
У книзі розкривається сутність руху добровольчих батальйонів і його витоки. Автори дають можливість читачеві задуматися над питанням: якою ж була роль добровольців під час найважливіших етапів битви України проти гібридного агресора? Створення «добробатів», їхній бойовий шлях, сучасний стан та роль у майбутньому ґрунтовно досліджуються у виданні і примушують читача замислитися над власною роллю у житті країни.
Родін, І. Батальйон "Донбас". Записки добровольця. – Харків : Фоліо, 2020. – 192 с.
Ігор Родін – воєнний історик і публіцист із Києва. 2014 року, у віці 53-х років, пішов добровольцем у складі батальйону «Донбас» захищати Україну від росії.
При виході з Іловайська потрапив у полон до російських військових. Був звільнений під час обміну полоненими.
Михайлишин, І. Танець смерті. Щоденник добровольця батальйону "Донбас". – Харків: Фоліо, 2019. – 315 с.
Ігор Михайлишин — доброволець, піаніст, юрист. Музикант-аматор, грав на Майдані у грудні 2013 року. До лав добровольчого батальйону «Донбас» НГУ потрапив у червні 2014 року. Взяв позивний «Піаніст». У серпні 2014 року опинився в гущі Іловайського котла у протистоянні зі збройними силами рф. Провів 119 днів у полоні. Згодом повернувся на фронт у складі батальйону «Донбас-Україна» ЗСУ. Після закінчення військового контракту здобував професійну музичну освіту в Київському інституті музики імені Р.Глієра. «Танець смерті» – музичний твір Ф. Ліста, який для Ігоря символізує війну, боротьбу добра і зла.
На виставці також представлені біографічно-бібліографічні нарис та покажчик: «Люди свободи» та «Жертовність в ім’я України». У цих виданнях, підготовлених фахівцями Заліщицької міської центральної публічної бібліотеки, представлені фотографії та розповіді про воїнів, про захисників-добровольців із Заліщанщини, які загинули, захищаючи Україну, в період з 2014 року і до нині.
Вічна пам'ять і вічна слава Героям України!
Україна вдячна кожному і кожній, хто відчув, що час стати воїном, хто воював, починаючи з 2014 року, проти ворога-рф і воює за нашу країну сьогодні!
Україна завжди пам’ятатиме всіх своїх Героїв, які віддали життя за свободу та незалежність нашої держави!






Юрій Андрухович

 13 березня відзначає своє день народження Юрій Андрухович - поет, прозаїк, есеїст, перекладач, ініціатор і учасник багатьох літературно- артистичних перформенсів, з 1990 року патріарх Бу-Ба_бу.

Західна критика відзначає його як одного з наяскравіших представників постмодернізму. Його твори перекладені одинадцятьма мовами.
У Заліщицькій МЦПБ (абонемент для дорослих) у ці дні діє книжкова викладка "Класик сучасної української літератури", присвячена 65-річчю від дня народження літературознавця.
Пропонуємо вашій увазі декілька книг із виставки:
Андрухович Ю. І.
Таємниця. Замість роману/ Худож.оформлювач І. В. Осипов.- Харків: Фоліо, 2007.- 478 с.
Андрухович сам оцінює цей твір як найбільший свій шедевр. Історія про Софію і те як вони із дружиною Ніною її народили, будучи бідними студентами. Оця непридуманість його пиятик і бідноти у студентські часи. А також правда душевних переживань, повязаних із жінками і коханнями Андруховича…
Андрухович Ю .І.
Рекреації. Роман. Як ми вбили Пятраса. Оповідання.- Х.:
Вид-во "Ранок": "Фабула", 2017.- 240 с.
Події в «Рекреаціях» відбуваються в межах міста Чортополя.
Подорож, яка представляє шлях до оновлення, є
центральним поняттям у «Рекреаціях». Саме цей мотив допомагає читачеві зрозуміти прагнення героїв знайти своє «я».
Андрухович Ю .І.
Радіо ніч: роман.- Чернівці, 2021.- 456 с.
«Радіо Ніч» – найгостросюжетніший, а водночас найліричніший твір Юрія Андруховича. Простір, у якому авантюрний роман зустрічається з фентезі, а Девід Бові – з мандрівними музикантами Середньовіччя.
Для ознайомлення із книгами запрошуємо відвідати бібліотеку!


неділя, 9 березня 2025 р.

Книжкова виставка Заліщицької МЦПБ до 211 річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка Частина 2

 Сьогодні в нашій бібліотеці лунали слова, які об’єднують покоління, надихають на боротьбу і нагадують про силу духу українського народу. Ми декламували вірші Тараса Шевченка – генія, чиї твори стали символом нашої свободи, правди та віри у світле майбутнє.

«Борітеся — поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!»
Ці слова, написані століття тому, сьогодні звучать як наказ і натхнення для кожного з нас. Україна бореться за свою незалежність, за право бути вільною та суверенною державою. І в цій боротьбі Шевченко залишається з нами – його поезія надихає, об’єднує та нагадує, що ми сильні, коли єдині.
Творчість Шевченка – це не лише література, а й наша історія, мова, традиції, мораль і філософія. Це основа, на якій будується наша національна ідентичність.

четвер, 6 березня 2025 р.

Книжкова виставка Заліщицької МЦПБ до 211 річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка Частина 1

«Борітеся — поборете,

Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!»
Т.Г.Шевченко
Ці слова,великого Кобзаря, наразі дуже актуальні – український народ спільно зі Збройними Силами України відстоює державну незалежність, суверенне право на європейський вибір розвитку країни.
9-10 березня, в Україні, традиційно,відзначаються Шевченківські дні.
Шевченкова творча спадщина – це академія нашого народу, де сконцентровано все: мова, історія, звичаї та традиції, мораль, етика й естетика, національна філософія, основи українознавства та державотворення, найвища духовність, наше минуле, сучасне і майбутнє.
Запрошуємо до міської бібліотеки, для ознайомлення з творчістю генія сучасності, з літературою з історії України та історією боротьби українського народу за соборність та свободу.



вівторок, 4 березня 2025 р.

Письменники березня

 Березень – чудова нагода згадати письменників, чиї імена залишили слід в українській та зарубіжній літературі.

Це не лише постаті минулого, а й творці сучасності, чий вплив відчувається й сьогодні. Їхні твори розкривають перед нами багатогранність людського досвіду, змушують замислитися над суттю життя, історії та культури. Від класиків, чиї імена вже стали символами, до тих, чия творчість знову отримує заслужене визнання – кожен із них має особливе місце в літературному пантеоні України.
Запрошуємо всіх бажаючих до ознайомлення книжкової виставки «Літературний календар», яка протягом місяця діятиме у відділі абонементу для дорослих міської бібліотеки.

🧩 Вечір пазлів повертається! 🧩


Друзі, ми почули ваші побажання та вирішили повторити наш популярний вечір пазлів у Заліщицькій міській бібліотеці!

📅 Коли: 14 березня
🕒 О котрій: 16:00
📍 Де: Заліщицька міська бібліотека (абонемент для дорослих)
Це буде чудова нагода:
✅ Провести час у затишній атмосфері.
✅ Спробувати зібрати пазли різної складності – від легких до справжніх головоломок!
✅ Зустрітися з однодумцями, поспілкуватися та знайти нових друзів.
Приходьте самі або беріть із собою друзів та родину – буде цікаво всім! 🤗
Не забудьте поділитися цим запрошенням з тими, хто любить пазли та гарне дозвілля. Чекаємо на вас!

Дарунки завжди приємно

 Чудовим дарунком у Всесвітній день письменника потішив Заліщицьку міську центральну публічну бібліотеку та наших читачів сучасний український письменник, автор багатьох цікавих книг Андрій Кокотюха!

Важливо, що пан Андрій підтримує книгозбірні новими книгами. Це особливо необхідно у наш складний з точки зору фінансового забезпечення воєнний час, коли водночас книга для багатьох із нас є джерелом психологічної рівноваги.
Надійшли такі видання для дорослих: і дітей:
– Добрянський, В. Шість правил капітана Френча / Василь Добрянський. – Харків : Фоліо, 2024. – 221 с. – (Поліцейський детектив). Письменник Василь Добрянський – лавреат нагороди Андрія Кокотюхи «Золотий пістоль»;
– Гурницька, Н. Мелодія кави у тональності кардамону : роман / Наталія Гурницька. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2024. – 512 с.. Цей роман екранізований і став основою для історичної драми «Кава з кардамоном»;
– Гурницька, Н. Мелодія кави в тональності сподівання : роман / Наталія Гурницька. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2024. – 256 с.
Книги для дітей:
– Баррі, Джеймс. Пітер Пен : казкова повість / Джеймс Баррі. – Київ : Ріджна мова, 2021. – 184 с.;
– Коллінз, Т. Шерлок Бонз та справа про маску фараона / Тім Коллінз. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2023. – 192 с.
Ще ми долучаємо фотографії книг письменника Андрія Кокотюхи, які є в залах абонементів для дітей та для дорослих нашої книгозбірні. Як бачите по корінцях книг, видно, що твори письменника читають. ))
Запрошуємо в Заліщицьку міську бібліотеку!

пʼятниця, 28 лютого 2025 р.

Студія «Ліра» Літературні обрії наших «лірників»

 Наш талановитий 28-річний краянин Василь Фецик народився в селі Касперівці, що на Заліщанщині.

У 2013 році в рідному селі закінчив із медаллю загальноосвітню школу І-ІІІ ст. Опісля вступив у Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, в Інститут фізико-технічних та комп'ютерних наук на бакалаврат, спеціальність «електротехніка та електротехнології».
Після бакалаврату в 2017 році там же закінчив магістратуру з відзнакою, отримавши кваліфікацію інженера-енергетика. У 2024 році вдруге з відзнакою закінчив магістратуру в ЧНУ ім. Юрія Федьковича за спеціальністю «менеджмент».
Василь Фецик понад вісім років працює в сфері нетрадиційної енергетики, більшу частину літ – у компанії ФОРА С, займається приватним підприємництвом, стартапер.
Перші проблиски поетичної душі Василя, промінчики любові до слова, які трансформувалися в поетичні рядки, народилися в шестирічному віці, що припав на час Помаранчевої революції в країні.
Малого хлопчика Василька вже тоді зачіпляли за живе суспільні події, настрої та болі, які згенерували в ньому бажання вилити їх у своєму першому вірші «Колись були на Вкраїні козаки та турки…»
Зараз Василь Фецик є автором збірки "Колюча троянда" та підготував до видання другу книгу під назвою "Пером по серцю". Є активним учасником творчої студії "Ліра" при Заліщицькій міській центральній публічній бібліотеці.

четвер, 27 лютого 2025 р.

"Сила духу, сила слова: Леся Українка та сучасні українські жінки"

 25 лютого символічно поєднується день народження видатної письменниці Лесі Українки та День української жінки, що став альтернативою Міжнародному жіночому дню та популяризує внесок українських жінок у різних сферах, серед яких - боротьба проти росії в умовах війни. Українські жінки сьогодні - захисниці в лавах ЗСУ, волонтерки, медикині, які на фронті та в тилу лікують поранених воїнів...

Саме 25 лютого, 154 роки тому, в Новограді-Волинському народилася видатна українська поетеса, драматургиня, перекладачка та громадська діячка Лариса Косач, відома під літературним ім’ям Леся Українка. Її творчість стала символом боротьби за національну ідентичність, свободу українців та людську гідність.
Леся Українка сміливо викривала несправедливість, закликала до боротьби за права свого народу. Ця ідея червоною ниткою проходить через її творчий спадок.
Серед найвідоміших творів письменниці – драматична поема «Бояриня», що розкриває проблеми національної самосвідомості, філософська драма «Камінний господар», яка переосмислює легенду про Дон Жуана, а також шедевр української модерної драми – «Лісова пісня», де гармонія людини й природи постає вічною цінністю.
Її поетичні збірки, зокрема «На крилах пісень», «Думи і мрії», «Відгуки», стали маніфестами нескореного духу.
Леся Українка залишила після себе глибокі переклади світової класики, зокрема творів Гайне, Гомера, Шекспіра.
Вшануймо пам’ять Лесі Українки її ж поетичними рядками:
До тебе, Україно,
наша бездольная мати,
Струна моя перша озветься.
І буде струна урочисто і тихо лунати.
І пісня від серця поллється.
У читальній залі Заліщицької міської центральної публічної бібліотеки розгорнута виставка літератури "Хто вам сказав, що я слабка, що я корюся долі?", яка присвячена нашій видатній поетесі Лесі Українці. Запрошуємо до перегляду та вдумливого читання.



середа, 26 лютого 2025 р.

«Творив у царині історичної прози»

    
Таку назву має бібліографічне видання, яке готується у Заліщицькій міській центральній публічній бібліотеці з нагоди 30-ліття з часу відходу у Вічність письменника, журналіста і громадського діяча, члена НСЖУ та НСПУ Петра Ковальчука (27 березня 1931 року – 25 лютого 1995 року).

Він 10 років був редактором районного часопису «Колос» (1965-1975), 17 літ – власним кореспондентом газети «Вільне життя» (1975-1992) у південних районах Тернопілля.
Упродовж багатьох літ після закінчення філологічного факультету Чернівецького університету Петро Іванович творив у царині журналістики. З-під пера великого життєлюба, шанувальника слова вийшли сотні кореспонденцій, нарисів. Його знали й шанували в селах Заліщицького та Борщівського районів, де він часто бував.
Цікаві зустрічі на журналістських дорогах подарували значний життєвий досвід, який разом із глибоким знанням історії відіграли важливу роль при написанні П.Ковальчуком романів з історію нашого краю: «Листи до живих», «Ростиславичі», «Отрок князя Василька». Цей твір відзначений дипломом Всеукраїнського книжкового форуму і визнаний найкращою книгою 2003 року в номінації «Історичний роман». Перу автора належить і п’єса «Роман Горицвіт».
Романи «Ростиславичі» та «Отрок князя Василька» стали своєрідною лебединою піснею письменника. У них змальовані події ХІ століття, коли наші пращури об’єднувалися проти зовнішнього ворога, але й водночас були міжусобиці. Події роману відбуваються і на території сучасної нашої області, зокрема на Теребовлянщині. Романи мають пізнавальне значення. Після їхнього прочитання навіть школяреві стане зрозумілою різниця між поняттями «Русь» та «росія».
Уродженець Борщівщини понад 30 років жив і працював у Заліщиках. На будинку, де мешкав П. Ковальчук, відкрито меморіальну дошку, а також на приміщенні, де працював Петро Іванович редактором «Колоса».
Завдяки невтомній праці дружини письменника Ірини Олексіївни після смерті Петра Ковальчука побачили світ його прозові, публіцистичні та драматургічні твори у книзі «Полювання на дика», роман «Чисті криниці», а також книги спогадів про нього «Сонцелюб над Дністром» та «Живий у слові».
Книгу спогадів про письменника П. Ковальчука «Сонцелюб над Дністром» (авторка-упорядниця – Ірина Ковальчук) було репрезентовано на Міжнародній виставці у місті-партнері Тернополя – Ельблонзі (Польща).
Про автора історичних романів створений документальний фільм «Сонцелюб з-над Дністра» (режисер Я. Гевко, 2001 рік). Присуджується щорічна літературна премія імені Петра Ковальчука. Письменник і нині живе у своїх книгах та спогадах сучасників.
У Заліщиках чимало років діяла кімната-музей письменника в будинку по вул. Ольжича, 52, де мешкав автор. Музей було засновано з ініціативи та участі дружини Ірини Олексіївни. В експозиції – матеріали про життя і творчу діяльність письменника, його речі, книги з автографами. Письменник і нині живе у своїх книгах та спогадах сучасників.
У Заліщицькій бібліотеці читачі можуть ознайомитись із книгами, про які йдеться в цьому дописі.