пʼятниця, 26 червня 2020 р.

Книга - дарунок Миколи Горбаля


Микола Горбаль (с. Литячі Заліщицького району) – український дисидент, учасник руху шістдесятників, багаторічний політв’язень комуністичного режиму, згодом політик, державник, громадський діяч, а на додаток ще й письменник.
Він пройшов справжнє пекло совєтських тюрем і концтаборів. І не зламався там.
Нещодавно Заліщицька центральна районна бібліотека отримала дарунок автора – останню із виданих Миколою Горбалем книжок «Повість про три дороги», що вийшла накладом автора, тиражем – 300 примірників.
Автор за обріями бачить світлу дорогу українського майбуття. Елементи містики у повісті тільки підсилюють авторське трактування присутності у грішному світі не тільки демонів великодержавності, а й Бога. Кожне сказане автором у книжці слово базується на його вірі в Божу опіку над багатостраждальною Україною.
Розпочинається книга роздумами вершника: «на жаль знову на роздоріжжі… « Дорога в минуле», це та що повертає наліво, котра прямо – «Дорога з весілля», котра праворуч – «Дорога до Бога.»
Перший розділ книги «Дорогою у минуле» – це «особлива» подорож у минуле, насичена вражаючими свідченнями страшного часу, де була дика ментальність, у якій «право сили» панувало над силою права. Повість про дорогу в минуле починається не від першого дня  першого ув’язнення, а від останнього дня другого ув’язнення. На початку книги читаємо такі слова: «Найкращих людей  тогочасної України мені прийшлося зустріти саме там, у концтаборах. Там позбувся рабського страху».
Друга повість «Дорогою з весілля» про те, що готувалося весілля акторки Роксоляни Лукашевич і мистця Василя Розпутенка. Це унікальна пара. Вона – внучка репресованого  греко-католицького священика з Галичини, по материнській лінії правнучка діяча УНР, який перед репресіями мусив тікати з України до Ленінграда. Він – неофіт, внук енкаведиста, сталініста, який боровся з цінностями й ідеями рідних Роксоляни. Таким «паруванням» автор хотів показати, що для людей з високим духовним потенціалом різне минуле дідів не може бути завадою для їхнього служіння Україні. Хоч герої усіх трьох останніх книжок Миколи Горбаля є вигаданими літературними постатями, проте мають вони реальних прототипів.
Весілля літературної акторки Роксоляни і мистця Василя відбувалося за два місяці до історичного Майдану Гідності. Тож не дивно, що героїв двох попередніх книжок Миколи Горбаля зустрічаємо у його третій повісті найновішої книги – «Дорогою до Бога». Це є література факту, що подано у формі щоденника та інтерв’ю, які веде літературний герой – журналіст Олег Петрусяк, починаючи з ночі 29-30 листопада 2013 року. Разом з Олегом автор проходить Майдан і розпочинає боротьбу з московським агресором.
Людина має право вибору і про це «Повість про три дороги», а може про три дороги України? Але одне про що точно у цій книзі, це про те, що «Він, оцей, що у вишитій червоними і чорними нитками сорочці, цей вічний воїн України…»
У фондах Заліщицької центральної районної бібліотеки є книги-дарунки автора:

* Горбаль М. Деталі піщаного годинника. – К.:Український письменник, 1992.–111с.
* Горбаль М. Один із шістдесяти. Спогади на тлі ювілейного року. – К.: Артек,  2001.– 399с.
* Горбаль М. Деталі піщаного годинника. – К.: Факт, 2008. – 260с.
* Горбаль М. [Вірші] // З облоги ночі: Зб. невільничої поезії України 30-80 рр. – К.,1993. – С. 112-122.
* Горбаль М. Повість про три дороги / Микола Горбаль – К.: Юрка Любченка, 2020. – 192с.

*********
Левицький М. Повість про три дороги // Слово Просвіти. – 11 червня, 2020


Немає коментарів: