Таку назву має бібліографічне видання, яке готується у Заліщицькій міській центральній публічній бібліотеці з нагоди 30-ліття з часу відходу у Вічність письменника, журналіста і громадського діяча, члена НСЖУ та НСПУ Петра Ковальчука (27 березня 1931 року – 25 лютого 1995 року).
Він 10 років був редактором районного часопису «Колос» (1965-1975), 17 літ – власним кореспондентом газети «Вільне життя» (1975-1992) у південних районах Тернопілля.
Упродовж багатьох літ після закінчення філологічного факультету Чернівецького університету Петро Іванович творив у царині журналістики. З-під пера великого життєлюба, шанувальника слова вийшли сотні кореспонденцій, нарисів. Його знали й шанували в селах Заліщицького та Борщівського районів, де він часто бував.
Цікаві зустрічі на журналістських дорогах подарували значний життєвий досвід, який разом із глибоким знанням історії відіграли важливу роль при написанні П.Ковальчуком романів з історію нашого краю: «Листи до живих», «Ростиславичі», «Отрок князя Василька». Цей твір відзначений дипломом Всеукраїнського книжкового форуму і визнаний найкращою книгою 2003 року в номінації «Історичний роман». Перу автора належить і п’єса «Роман Горицвіт».
Романи «Ростиславичі» та «Отрок князя Василька» стали своєрідною лебединою піснею письменника. У них змальовані події ХІ століття, коли наші пращури об’єднувалися проти зовнішнього ворога, але й водночас були міжусобиці. Події роману відбуваються і на території сучасної нашої області, зокрема на Теребовлянщині. Романи мають пізнавальне значення. Після їхнього прочитання навіть школяреві стане зрозумілою різниця між поняттями «Русь» та «росія».
Уродженець Борщівщини понад 30 років жив і працював у Заліщиках. На будинку, де мешкав П. Ковальчук, відкрито меморіальну дошку, а також на приміщенні, де працював Петро Іванович редактором «Колоса».
Завдяки невтомній праці дружини письменника Ірини Олексіївни після смерті Петра Ковальчука побачили світ його прозові, публіцистичні та драматургічні твори у книзі «Полювання на дика», роман «Чисті криниці», а також книги спогадів про нього «Сонцелюб над Дністром» та «Живий у слові».
Книгу спогадів про письменника П. Ковальчука «Сонцелюб над Дністром» (авторка-упорядниця – Ірина Ковальчук) було репрезентовано на Міжнародній виставці у місті-партнері Тернополя – Ельблонзі (Польща).
Про автора історичних романів створений документальний фільм «Сонцелюб з-над Дністра» (режисер Я. Гевко, 2001 рік). Присуджується щорічна літературна премія імені Петра Ковальчука. Письменник і нині живе у своїх книгах та спогадах сучасників.
У Заліщиках чимало років діяла кімната-музей письменника в будинку по вул. Ольжича, 52, де мешкав автор. Музей було засновано з ініціативи та участі дружини Ірини Олексіївни. В експозиції – матеріали про життя і творчу діяльність письменника, його речі, книги з автографами. Письменник і нині живе у своїх книгах та спогадах сучасників.
У Заліщицькій бібліотеці читачі можуть ознайомитись із книгами, про які йдеться в цьому дописі.
Немає коментарів:
Дописати коментар