четвер, 9 липня 2020 р.

Дарунки автора книг про Заліщики


          

       
           Михайло Сопилюк  – історик, автор  книг про Заліщики  і про наш Наддністрянський край від  найдавніших  часів і до  сьогодення, а також  про  пам’ятні  події і про людей –  творців історії.
            Михайло  Васильович Сопилюк –  надзвичайно  ерудована і працьовита людина, яка дарує нам  свої дослідницькі праці, що сповнені  великим за обсягом змістом і  з маловідомими ще до цих пір прикладами  з минулого.
         Сьогодні у фондах  Заліщицької  центральної  бібліотеки і книгозбірень  району є книги  Михайла Сопилюка – дарунки щедрого автора, дослідника історії: «Нарис історії розвитку навчального закладу «Від садівничої школи – до агроколеджу», «На переломі століть» , «Церква Покрови Пресвятої Богородиці в Заліщиках», «Заліщики: роки, події, люди», видання у двох томах, «Степан Слободян – провідник ОУН Карпатського краю», «Дорогою правди».
          
Днями Михайло Сопилюк  завітав до нашої бібліотеки,  активним читачем якої є уже багато років, за що удостоєний читацького квитка  під  першим номером,   член Громадської ради ЦБС. Автор подарував  свою нову книгу  «Становлення міста  Заліщики в середині  ХVІІІ століття» (за матеріалами Головного  Архіву Актів Давніх  у Варшаві) М. В. Сопилюк,
М. М. Бачинський. – Тернопіль: Терно-граф, 2020– 328 с.; іл.

             Вдало підібрав автор епіграф до своєї книги:
                                             «Оповідайте про це синам вашим,
                                              А ваші сини - своїм дітям,
                                              А Їхні сини – поколінню наступному»
                                                                               Книга пророка Йоіла 1:3

         У виданні, на основі дослідження документів  Головного Архіву Актів Давніх у Варшаві та  опублікованих джерел  і наукової літератури, описано діяльність із розбудови та  становлення міста Заліщики в 1750-1769 рр. у контексті  суспільно-політичних явищ цього періоду. Зроблено спробу  розкрити провідну роль  українського населення міста, села  Старі Заліщики  та  навколишніх населених пунктів у соціально-економічному розвитку краю і висвітлено  особливості  суспільних  процесів та господарської діяльності в  середині   ХVІІІ століття.
         Заліщики розташовані на стику вигідних торгових шляхів  із Молдавії, Вірменіїї, Туреччини і країн Європи. Тут  нерідко перетиналися й геополітичні інтереси великих держав свого часу. За останні сім століть Заліщики 14 разів  переходили під владу різних держав. Заліщицький край, як і вся Україна, завжди приваблювали завойовників своїми родючими землями, природними багатствами та працьовитими людьми.
              З книги дізнаємось, що Заліщики  були королівським містом. Станіслав-Август Понятовський  отримав маєтності свого батька – краківського каштеляна, також Станіслава Понятовського, в 1764 році, ставши королем Польщі (1764-1795рр.). Особисто турбувався про своє місто, обдаровуючи міщан привілеями. У 1766 році він надав Заліщикам міські права на зразок Магдебурга.
           В історії міста  Заліщики є і особлива сторінка – 1750- 1769 роки. Про свої дослідження  М. В. Сопилюк пише у своїй  книзі.                               
            Під час  панування у Польщі короля Августа ІІІ Фрідріха (1734 -1763рр.), переслідувані тоді протестанти утворили над Дністром колонію. За сприяння  короля, котрий  походив з протестантів, створенням поселення опікувався генеральний комісар і управитель. Міжнародні зусилля і надзвичайні видатки для створення колонії свідчать про далекосяжний намір не лише створення безпечного притулку для переслідуваних в Польщі протестантів,  а і про те, що під прикриттям заліщицької фабрики сукна воно мало стати осередком протестанської пропаганди на все Поділля і Україну.
            Автор досліджує період розбудови міста у 1750-1769 роках та перетворення його на адміністративно-господарський центр. Показує діяльність українського населення міста Заліщики, села Старі Заліщики та навколишніх сіл. Важкими зусиллями і складною працею місцевого населення, за участю частини прибулих ремісників, було зведено ряд будівель, які на століття визначили історичне обличчя нашого міста. Завдяки наполегливій праці історика, знаходимо імена далеких предків сьогоднішніх заліщан та жителів краю.
        Місто дуже пострадало під час російсько-турецької війни 1768-1774 років. Робочу силу населення використовували на фортифікаційних роботах, майно конфісковувалось на військові потреби. Військові дії нерідко перетворювали  територію на суцільну пустелю.   
        1769 року на Заліщики напали турки. Багато будинків  було зруйновано, населення забирали в полон. Загарбники залишили місто  у 1771 році. Від 1769 року Заліщики були віддані на поталу воєн і голоду. Через три роки відійшли під австрійське панування на довгих 146 літ.
        Історик у своїх дослідженнях використовує  рукописний документ: «Книгу обліку коштів, використаних з казни Його королівської  Милості (короля Польщі) за період будівництва міста Заліщики, закладення королівської фабрики сукна та зведення різних об’єктів міста в 1750-1769 роках». Книга зберігається у головному Архіві Давніх Актів у Варшаві.
 Гортаючи сторінки, знаходимо цікаву інформацію про тодішнє життя. Дивує багато дрібних витрат, які, здавалося б, не мали бути заобліковані в такій книзі.
         Читаючи історичне дослідження М.Сопилюка, захоплює виклад матеріалу, чітко подається перелік першоджерел. Книга має 21 розділ, передмову та список використаних джерел і літератури. Доповненням до текстового матеріалу слугує «Хронологічна таблиця подій і робіт у Заліщиках у 1750- 1769 рр.»

            Сьогодні заліщан цікавить давня історія, а молодь активно намагається відродити  туристичну славу краю. Сподіваємось, що праця М.В.Сопилюка стане в нагоді  всім патріотам Заліщиків, а історики, краєзнавці, усі, хто цікавиться історією, зможуть читати про це у книгах автора.

Немає коментарів: