вівторок, 1 грудня 2020 р.

Митці краю

 


Василь Данилович Дем’янів народився 12 березня 1949 року у Зозулинцях.

 Помер 6 липня 2020 року.

Закінчив Зозулинську восьмирічну школу.

1968-1972 роки – навчання у  художньому університеті імені Н. Крупської в Москві на відділі живопису.

Працював художником-оформлювачем у колгоспі в Зозулинцях і в сусідніх господарствах району.

Брав участь у 70-их роках в конкурсі політичних плакатів і зайняв друге місце в Союзі РСР. У Дипломі переможця конкурсу записано його ім’я російською мовою «Василий Демянов».

У домашній творчій майстерні малював картини на різноманітну тематику: портрети, натюрморти, пейзажі, картини, пов’язані з історією рідного села, боротьбою українського народу за незалежність, постатями світової історії…

Апогеєм його мистецької роботи стали роки від проголошення незалежності України. Серед картин цього періоду варті уваги полотна: «Хрест січовим стрільцям», «Важкий час тюрем», «Чекання матері», «Фортеця с.Червоне», «Могила серед поля», «Явлення Богородиці», «Свята капличка», «Зозулинська Богородиця» та інші.  У роботах художника переважає техніка – «Олія».

Рідному селу присвятив пейзажі із назвами: «Надвечір’я», «Осінній пейзаж». Картина «Над Дністром», яку писав художник впродовж 2018-2019 років залишилась незакінченою. Авторська картина Василя Дем’яніва  «Явлення Богородиці» розміщена на головній стіні у каплиці із животворною водою в Зозулинцях.

З історією села пов’язані картини автора: «Могила серед поля»,  «Швидкоплинний Дністер», «Над Дністром», «Свята капличка», «Чекання матері». Посвяти постатям світової історії – картини «Реріх», «Македонський», а проблеми добра і зла, любові, честі, сили духу, нескореності відображені у роботах автора «І був перший день», «Кубло змій», «Яблуко розбрату», «Тріумф і люди», «Ангели охоронці», «В погоні».

На релігійну тематику майстер пензля створив портрети Святих Петра, Павла, Івана Хрестителя, Іуди, Кирила і Мефодія і ще багато художніх творів.

                                                            ("Святі Кирило і Мефодій")

                                                            ("Іван Хреститель")

Талановитий художник був людиною надзвичайної скромності і доброти, мав багато нагород, бо був лауреатом багатьох конкурсів плакату, художніх творів.

Василь Данилович умів розрізняти добро і зло, ту правду, яка повинна бути від різного роду проявів чогось несправжнього. Чудовий майстер – художник усе це передавав у своїх картинах. Він як чудовий майстер усе це передавав у своїх працях – картинах. Саме він умів тонко відчути зміст, душу того чи іншого образу, який він передавав на полотні. І це було всім зрозуміло.

                                                      ("І був перший день")

         А ще В. Д. Дем’янів любив садівництво – вирощував дерева. Умів прищепити молоде деревце, щоб воно добре росло. Про його саджанці знали чимало мешканців краю, бо то були найкращі сорти. І залишив він добру пам'ять по собі для багатьох людей.

         Далеко за межами рідного краю знали картини Василя  Дем’яніва. Художник умів тонко відчути зміст, душу того чи іншого образу, який він передавав на полотні.

                                                        ("Страшний суд")

А ще В. Д. Дем’янів був справжнім художником. Це було його велике хобі захоплення малюванням. Цей талант мав він просто від Бога. Адже Василь Данилович так вправно справлявся з пензлем. Його картини знали далеко за межами рідного краю.

Так, у місті Чернівцях у 2019 році при обласній державній адміністрації була проведена виставка його творів. Це були роботи, високо оцінені майстрами - художниками високого мистецтва і всіма присутніми. Зокрема і на­шим земляком, родом із села Виноградне, – заслу­женим художником України Іваном Миколайовичем Салевичем. Він навіть побував вдома у В. Дем’яніва на перегляді картин. Всі ці роботи, в які Василь Данило­вич вкладав усю свою душу, були виконані з великим старанням і натхненням. Від Чернівецької облдерж­адміністрації йому було вручено подяку-нагороду.

20 серпня у Заліщиках експонувалась виставка художніх робіт Василя Дем’яніва (1949-2020 рр.). Виставку художніх робіт розгорнули у фойє районного будинку народної творчості, на якій експонувались 36 картин. Ще багато авторських полотен зберігаються в приватних колекціях, бо  дарував   їх часто  Василь Данилович людям, оформляв духовні храми, каплиці, залишив пам'ять про себе у школах, сільській бібліотеці і в районному краєзнавчому музеї. Виставку оглянули місцеві художники, педагоги, шанувальники мистецтва, громадські активісти, молодь, діти.

                                                   

                                                    * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Шутурма Михайло – художник, викладач Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка.

        


Михайло Богданович Шутурма народився 24 жовтня 1990 року у с. Слобідка Заліщицького району Тернопільської області.

Закінчив загальноосвітню школу у родинному селі Слобідка та 2005 року вступив до Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В.Ю. Шкрібляка на спеціальність «Декоративно-прикладне мистецтво, художня обробка дерева». 2009р.- успішно закінчив коледж та отримав диплом «молодшого спеціаліста» з похвалою ДЕК.


("Зима у Вижниці")

2009-2012р- навчався в Чернівецькому національному університеті

ім. Ю. Федьковича  на факультеті образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, який успішно закінчив.

З 2013 року - навчався у Львівській національній академії  мистецтв, де здобув ступінь «магістр». 

 У 2012 р., відповідно до Указу Президента України «Про стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва», отримав президентську стипендію для молодих майстрів народного мистецтва.

 https://pogliad.ua/news/chernivtsi/cherniveckiy-student-otrimav-stipendiyu-prezidenta-ukrayini-219896

З 2014  працює викладачем скульптури та рисунку Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну імені Василя Шкрібляка.

Викладач М. Б. Шутурма – автор методичних посібників, розробок, програми для навчальної дисципліни «Скульптура», організовує майстер-класи, створює навчальні відео ролики на каналі ютуб. Вмілий керівник студентів коледжу,  переможців та номінантів конкурсів з живопису, декоративно-ужиткового мистецтва.

                                                                        ("Кобзар")

Михайло Шутурма – учасник виставки у Чернівецькому краєзнавчому музеї володарів стипендії Президента України для молодих майстрів 2013 року, Всеукраїнського пленеру «Вижниця-2017», виставки творчих робіт викладачів та студентів «У пошуках себе», м. Чернівці, Центр культури «Вернісаж», лютий 2019 р., круглого столу «Методи вирішення конфліктних ситуацій», учасник та ініціатор акції «Вишиванка на паркані» – найдовший орнамент на паркані, об’їзна дорога міста Вижниця.

                                                                     ("На полонині")

Від 2005 року М. Шутурма – активний учасник молодіжного театру «Юність» та Вижницького народного аматорського театру, виконавець ролей у 20-и виставах.

М. Б. Шутурма нагороджений обласною премією імені Георгія  Гараса.


                                                      ("Похресник")

        У творчому доробку художника Михайла Шутурми багато картин, пейзажів, портретів, виробів із дерева з художньою різьбою, художні розписи у храмах м. Чернівці по вул. Руська і в селах  Нижні Станівці та Банчени (Чернівецька обл.) та храму в смт. Орджонікідзе АР Крим.

                                                                   ("Свята Анастасія")

                                                                           (Аналой)

Важливим є те, що у родині Шутурмів (мати Ганна – вчителька-філолог, батько – спеціаліст аграрного сектору) художньо обдарованими зросли  усі три їхні сини, які навчались і усі здобули спеціальність у Вижницькому коледжі мистецтв.

                            Найстарший (21.07.1977 р.) Ігор Шутурма ще закінчив Львівську академію друкарства ім. І. Федорова, спеціальність «Поліграфія», тепер головний художній редактор видавництва «Світ», м. Львів, а його дружина Марина – художній ілюстратор у цьому видавництві.

         Іван Шутурма (22.08.1981 р.) також ще закінчив Львівську академію мистецтв, майстер різьби по дереву, розпису натурального вітражу, живе і працює у Львові.

 


 

 

Немає коментарів: