понеділок, 27 березня 2017 р.

Люби і знай свій рідний край



 У Заліщицькій  центральній районній бібліотеці проведено  презентацію  книги Олени  Крушинської «Дністер». ЇЇ автор- науковець, кандидат  хімічних наук, журналіст і  фотограф працює над  власними проектами  в галузі  досліджень  і популяризації  пам’яток.
 Одній з трьох  найдовших річок нашої країни присвячений перший том туристичного  путівника  Олени Крушинської «Дністер. Від  витоків до  гирла Збруча», де головні  персоналії  - пам’ятки  архітектури, історії та природи.
 Їхнє розмаїття  величезне, але бібліотекарі  прагнули  більше ознайомити  присутніх у залі  людей різного віку - дорослих і дітей,   студентів Заліщицького  агроколеджу, майбутніх спеціалістів екологів і    учнівську молодь із  описаними  у книзі 6-го та 7-го маршрутів: «Дністровський каньйон. Від гирла  Стрипи до Заліщиків», і «Від Заліщиків до гирла Збруча».
 Цікаві презентації підготували також і заліщицькі природолюби, які  пропонували їх,  демонструючи і багато фотосвітлин  та відеосюжетів.
 Таким чином доповнювали  інформацію  про Дністер і наше  мальовниче Наддністров’я Галина Гойман, завідувач відділу рекреації Національно-природного парку «Дністровський каньйон, а Лілія Бурдейна-Домарад – талановита фотолюбитель і природолюб демонструвала  власні фотосвітлини  про унікальні флору і фауну краю.
 Віктор Кучер - директор районного туристичного бюро та Христина Івануц – менеджер з туризму  міського підприємства «Заліщики туристичні» розповідали  про можливості  сервісного обслуговування  і туристичний потенціал  нашого краю,  а це сплави річкою, пішохідні туристичні  маршрути,  спелеологічний  та зелений туризм.
 Присутній на заході  перший заступник голови Заліщицької районної державної адміністрації  Роман Краснюк акцентував  увагу на  природоохоронній діяльності і, зокрема, на проведенні  заходів для очищення берегів Дністра.
 На завершення  демонструвався  фільм  про Заліщики «Історія маленького міста» Катерини  Курило, внучки  відомого археолога Юрія Малєєва.

пʼятницю, 24 березня 2017 р.

Євген Безкоровайний – наш земляк

 Український поет, публіцист, редактор, громадський діяч Тернопільщини Євген Безкоровайний народився  у селі Ворвулинцях  Заліщицького району.
 Життєві і творчі дороги  завжди повертали нашого краянина  у рідне село,  до родини,  друзів і до щемливо рідних місць  дитинства, юності  і зрілості.
 Чимало  присвят  створив Євген Іванович,   які адресував своїм батькам, братові, сестрі, односельчанам, друзям, а до 600-ліття Ворвулинців видав книжку «Для мене  ти найкраще  на землі…».
 Навчання у Львівському держуніверситеті  імені Івана Франка, де здобув  фахову освіту журналіста,  поєднував із трудовою діяльністю. Працював у Заставнівській районній  газеті, а  у 1967 році повернувся до Заліщик, успішно влився в колектив районної газети. Впродовж 1969-1972 років був редактором  Заліщицького районного радіо.
 З любові зіткана пам'ять  багатьох людей  про Євгена Безкоровайного, бо жив він  також з великою любов’ю до людей,  до рідної землі,  до України. Як поет щиро писав про це у своїх творах.
 До 70-річчя від дня народження знаного  краянина  Заліщицька центральна районна бібліотека підготувала  бібліографічний покажчик «Його душа – неначе  сонях»,  в якому  систематизована творчість нашого земляка,  література та електронні ресурси  про його життя і діяльність.      
 Бібліографія,   а це понад 200 описів,  згрупована  в 6-ти розділах, у середині яких  виокремлено  матеріали  з книг  та періодичних видань.
 Для прикладу,  у першому розділі «Щире золото  слова» подано твори  Євгена Безкоровайного і виділено підрозділи: «Творчість», «Слово мистця у періодичних виданнях», «Пісні», «Публіцистичні статті», «Редактор та упорядник книг».
 Другий розділ – «Література про життя і творчість Євгена Безкоровайного з підрозділами:  «Неперевершений дух творення», «Презентації», «Інтерв’ю».  У решті розділів – електронні ресурси, бібліографічні та довідкові матеріали.
 Яскраво доповнюють  покажчик фотосвітлини – миті  з творчого життя Євгена Безкоровайного.
 Підготовлені матеріали цього покажчика розміщено на сайті Заліщицької районної бібліотеки.
 У цьогорічну березневу пору ми згадуємо   як багато зробила  ця Людина  для розвитку культури нашого краю,  бо  завжди дбав і  примножував  традиції  літературно-мистецького життя, по-особливому любив той край, де народивсь, зростав і зрів. Був активним членом  районного  мистецького клубу «Дністер»,  багато років підтримував заходи  літературного фестивалю «Дністрове перевесло».
 Очоливши обласну організацію Національної спілки письменників України,  Євген Безкоровайний  часто відвідував Заліщики  і села нашого  району,   пропагував не тільки свою творчість,  але й доробок  письменників-побратимів. Ініціював  багато літературно-мистецьких заходів і активно підтримував  бібліотеки. Організовував виступи письменницьких груп, авторів з нашої області й  з інших міст і сіл України.
 Згадуймо нашого земляка!
  Читаймо книги,  мудрі і повчальні  його авторські рядки,  бо вічно житиме  Євген Безкоровайний  у Слові!

четвер, 16 березня 2017 р.

Презентація книги "Дністер" у Заліщиках

 21 березня 2017 року о 16 годині у читальній залі Заліщицької центральної районної бібліотеки відбудеться презентація книги Олени Крушинської "Дністер. Туристичний путівник. Том перший. Від витоків до гирла Збруча".
 У програмі:
Виступи і коментарі науковців, природоохоронців НПП "Дністровський каньйон", представників міського і районного туристичних бюро, демонстрування відеосюжетів.

Організатор заходу - Заліщицька центральна районна бібліотека.

Запрошуємо любителів природи рідного краю для ознайомлення та обговорення книги.

вівторок, 14 березня 2017 р.

У кожнім творі Кобзаря живе могутня Україна



 Бібліотеки-філії Заліщицької ЦБС присвятили тематичні заходи 203-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. Організовані книжкові виставки, викладки літератури на тему: «Тарас Шевченко – любов і святиня українського народу», «У кожній думці Кобзаря живе могутня Україна», «Незгасне світле слово Кобзаря» та інші.
 У фойє РБНТ центральна районна бібліотека організувала  книжкову виставку «У  кожній думці Кобзаря живе могутня Україна»,  в читальній залі  та на юнацькому абонементі оформлені  книжкові виставки  «Тарас Шевченко – любов і святиня  українського народу», «Високе призначення долі».
 Районна бібліотека для дітей  організувала  книжкову виставку «Кобзарю любий,  славить світ твоє ім’я і край мій нині». Для учнів1-Б класу  гімназії проведено літературно-мистецьку годину «Дитячі долі у творчості Тараса Шевченка».
 Товстенська бібліотека-філія  провела  літературний калейдоскоп для учнів 3 класу «Беру «Кобзар» у руки знову,  немов  святий  щоденний хліб». Шевченківські читання «Ти дав нам силу  рвать кайдани і волю кров’ю окропить, твоє ім’я не перестане  і нашим правнукам служить» – для пацієнтів  геріатричного відділення Товстенської лікарні. Літературну  годину «Вкраїна дарує  Тарасові квіти й  віночок сплітає з його заповітів» організували у бібліотеці для читачів, учнів 6 класу. Тут оформлено книжкові виставки: «Живе душа  поетова святая, живе в святих  своїх речах», «І знов до тебе я приходжу, бо ти для мене  совість і закон», «Ми чуємо тебе, Кобзарю,  крізь століття».
 Добрівлянська  бібліотека-філія  провела 12 березня 2017 року літературну годину: «Вкраїна дарує Тарасові квіти й  віночок сплітає з його заповітів», а Бедриківська бібліотека-філія провела 9 березня для учнів школи огляд літератури: «Шевченко – наш,  він для усіх  століть».
 У Виноградівській бібліотеці-філії оформлено книжкову виставку: «Краса і сила Шевченкового слова»,  проведено літературну годину «Читаємо  Тараса,  вчимося в нього». Блищанецька бібліотека-філія  провела спільно із місцевою  школою літературно-музичну композицію: «Шевченкове слово святе».
 Литячівська бібліотека-філія 10 березня 2017 року провела у школі літературний вечір: «Ми чуємо тебе,  Кобзарю, крізь століття», а у Новосілківській бібліотеці-філії проведено 7 березня  літературну годину: «Геній, народжений народом» і 11 березня –  літературний вечір: «Вкраїна дарує  Тарасові квіти  й віночок сплітає з його заповітів» у БНТ.
 Подільська бібліотека-філія  відкрила книжкову виставку: «На вічній дорозі до Шевченка», а 12 березня 2017 року проведено літературну годину: «Вкраїна дарує Тарасові квіти  й віночок сплітає з його заповітів».
 Городоцька бібліотека-філія  спільно з БНТ провела літературно-музичне свято: «Вкраїна дарує  Тарасові квіти  й віночок сплітає з його заповітів».  У бібліотеці оформлена книжкова виставка «Шевченка голос в країні нашій вільній  не змовкає».
 Шутроминська бібліотека-філія експонувала книжкову виставку: «Тарас Шевченко – любов і святиня  українського народу» і провела огляд літератури: «Тарасові твори сяють, як зорі» у залі  БНТ.
 У Садківській  бібліотеці-філії 9 березня проведено літературну годину: «Шевченкове слово – вічно живе», а у Колодрібській, Дунівській, Синьківській, Зозулинській, Ворвулинській, Солонській, Устечківській, Берестецькій, Ставецькій, Нирківській, Дуплиській, Дзвиняцькій бібліотеках-філіях оформлено  книжкові виставки, 9-12 березня проведено  літературні години: «Навіки з нами серце і слова пророчі».
У Шипівецькій бібліотеці-філії організували онлайн-подорож  «По Шевченківських місцях в Україні та за її межами», оформлено  книжкову виставку: «Вшановуємо великого Кобзаря».
 9 березня Глушківська бібліотека-філія  провела  Шевченківські читання: «Його твори сяють, як зорі»,  а у Торськівській, Вигідській, Попівецькій, Касперівській, Лисівецькій, Лисичницькій   бібліотеках-філіях проведено  літературно-музичні композиції: «Вкраїна дарує  Тарасові квіти  й віночок сплітає з його заповітів».
 У Дорогичівській бібліотеці-філії  відкрито книжкову виставку: «Шевченко вчора,  нині і завжди», проведено віртуальну подорож: «Шевченковими стежками».
 Свершківська бібліотека-філія  провела  дитячий ранок: «Шляхами Тараса», а у Дунівській бібліотеці-філії відбувся конкурс дитячих малюнків «Україна у творах Тараса Шевченка». У Слобідській бібліотеці-філії оформлено книжкову виставку: «Бринить Шевченкова струна»,  проведено літературну годину: «В сім’ї вольній, новій».
 Голіградська бібліотека-філія спільно зі школою і НД провела  у шкільному приміщенні  літературно-музичну композицію: «Вкраїна дарує Тарасові квіти  й віночок сплітає з його заповітів». Бібліотекар  ознайомила з творчістю Кобзаря  біля книжкової  виставки «Кобзареве слово – вічне».
  Бібліотека села Мишків для учнів школи провела літературну годину «У кожній думі Кобзаря живе могутня Україна».

понеділок, 6 березня 2017 р.

Бібліотекарі обговорили важливі завдання


  У центральній районній бібліотеці відбулась виробнича нарада  працівників бібліотечних установ району.


 Про Лист Міністерства культури України «Щодо  дотримання культурних прав і свобод громадянина», матеріали Стратегічної  cесії, яка відбулася у Києві щодо  децентралізації  у сфері культури  та завдання  бібліотек системи  для якісного обслуговування мешканців населених пунктів району інформувала директор Заліщицької ЦБС Ольга Йосипівна Тракало.
 Працівники бібліотек обговорили важливі завдання  та інформували  про стан справ  у бібліотеках-філіях централізованої бібліотечної системи району.
 Методичні рекомендації щодо організації  та проведення заходів для відзначення 203-річниці  від дня народження Тараса Шевченка, 100-річчя Української Центральної Ради, а також  для проведення  Всеукраїнського Тижня дитячого читання у бібліотеках системи  надавали  працівники центральної бібліотеки О. А. Калінка, С. І. Пукіш, О. І. Топольницька.
 Про важливість організації еколого-просвітницької діяльності  у бібліотеках району вів мову Олександр Костянтинович Вікирчак, науковий працівник НПП «Дністровський  каньйон», який також інформував про  проект  ПАТ «Укргідроенерго» –  будівництво 6-ти гідроелектростанцій на Дністрі  на території  трьох областей і, зокрема,  у Заліщицькому районі,  давав  відповіді на запитання.  
 Йосип Йосипович Децовський, науковець,  заступник голови  громадської ради при ЦБС  акцентував  увагу на питаннях  просвітницької діяльності бібліотек, важливості обміну  досвідом роботи  з колегами  із сусідніх областей.

пʼятницю, 3 березня 2017 р.

«Я вибираю березіль»


  Лесь  Курбас по  праву  належить до  когорти творців, які  розширили  обрії  вітчизняної культури і піднесли її до  всесвітніх вершин. Він  один з тих геніальних  режисерів, хто  закладав підвалини  революційного мистецтва XX століття.  Прекрасна, чуйна людина й  вихователь багатьох  блискучих  акторів, драматургів  і режисерів нашої країни.
  Остап Вишня  напророчив: «Іде Лесь Курбас, а за ним іде нова доба». Режисер-драматург жив  у різні епохи. Але духовно, творчо він сам – доба. Тож його  мистецьке надбання служить і нині Україні, цілому світові.
  25 лютого минуло 130 років від дня народження Леся Курбаса.
  В читальному залі районної бібліотеки для студентів  Заліщицького  агроколеджу ім. Є. Храпливого  проведена мистецька година «Лесь Курбас – неповторна творча особистість».
  Ведучі заходу Балицька Г. І. та Пукіш С. І.  ознайомили молодь з життєвим і  творчим  шляхом  театрального  реформатора. Для  молоді було продемонстровано  документальний фільм «Шляхами історії. Лесь Курбас. Театр «Березіль»».
  Учні гімназії Андрій Сендзюк, Лілія Жернова,  Інна Манилик   (Л.А.Кондуб, керівник гуртків Заліщицького районного  будинку  дитячої та юнацької творчості) прочитали вірші Любові  Забашти  «Трагедія Курбаса» та  Б.Бйорнсона  «Я вибираю березіль».
  У читальному  залі  організовано і діє книжкова виставка «Театр – його життя,  присвячене лиш сцені».

четвер, 2 березня 2017 р.

Обговорили спільні дії на майбутнє


  Нещодавно в Заліщицькій центральній районній бібліотеці відбулась цікава зустріч бібліотечних працівників із Любов Василівною Прядко, заступником директора Гнідинської ЗОШ I-III ступенів ім.Петра Яцика Бориспільського району Київської області.
   Любов Василівна ознайомила нас із новими пошуковими знахідками, які вдалось дослідити, реалізуючи патріотичний проект «Вшануймо Героїв».
  Хоч часу минуло не так вже й багато від останніх відвідин педагогом і учнями школи наших Заліщик, бо 22 січня 2017 року гнідинці успішно презентували свої справи у бібліотеці учасникам зустрічі-діалогу, присвяченої Дню Соборності України і пам’яті Героя Небесної Сотні Юрія Вербицького, цього разу поважна гостя розповіла нам знову багато цікавого.
  Юні пошуківці під керівництвом свого наставника організовують цікаві і змістовні патріотичні заходи, що заслуговує нашої уваги і наслідування.
  Маємо вже приклади організованих спільних пошуків гнідинських педагогів і школярів та працівників бібліотек Заліщицького району, тому й обговорили ми можливості співпраці на майбутнє.